Ogrzewanie pomieszczeń

Ogrzewanie pomieszczeń (mieszkalnych, biurowych).

Do ogrzewania pomieszczeń najlepiej jest zastosować elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe znane pod nazwą ogrzewania podłogowego.

Niezaprzeczalnymi zaletami tego ogrzewania są:

  1. estetyka pomieszczeń (grzejnik niewidoczny),
  2. przyjazny rozkład temperatury dla osób przebywających w pomieszczeniach z tym systemem ogrzewania
  3. oraz, wbrew pozorom,  niskie koszty ogrzewania (naciśnij tutaj aby dowiedzieć się więcej nt. kosztów eksploatacji ogrzewania podłogowego).

Ciekawostką jest to że ogrzewanie to stosowane było już przez starożytnych Greków i Rzymian

Planując zastosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego należy pamiętać, że dla zapewnienia właściwego komfortu cieplnego w różnych pomieszczeniach przy optymalnych kosztach ogrzewania powinno się projektować różną gęstość mocy w zależności od systemu ogrzewania (bezpośredni, akumulacyjny) i rodzaju pomieszczenia.

Firma POLCONTACT w projektowanych i wykonywanych przez siebie systemach ogrzewania podłogowego preferuje kable grzejne HCP, które są wykonane na bazie przewodów grzejnych produkowanych przez ogólnie znaną w świecie firmę NEXANS.

Poniżej przedstawiamy Państwu tabelę doboru przewodów HCP w zależności od typu ogrzewania podłogowego oraz rodzaju podłogi.

Tabela doboru HCP
Rodzaj systemu Zalecana moc grzewcza
[W/m2]
Maksymalna moc grzewcza
[W/m2]
Proponowany kabel grzejny
HCP
Proponowany rodzaj regulatora
Ogrzewanie
bezpośrednie
 100 – 120  150  HCP-10 (10 W/m) HCP-18 (18 W/m)  Viaterm-80
TRZ-2
 Ogrzewanie akumulacyjne  125 – 175  175  HCP-18 (18 W/m)  Viaterm-80
Viaterm PA
Ogrzewanie
w strefach
brzegowych
200 – 250 250 HCP-18 (18 W/m) Viaterm-80
TRZ-2
Ogrzewanie podłóg drew. 80 – 100 100 HCP-10 (10 W/m) Viaterm-80
TRZ-2
Ogrzewanie podłóg drew. na legarach 60 – 80 80 HCP-10 (10 W/m) Viaterm-80
TRZ-2

Ogrzewanie bezpośrednie to takie, w którym energia cieplna pobierana jest z sieci wtedy , gdy jest na nią zapotrzebowanie. Coraz częściej stosuje się też ogrzewanie akumulacyjne, które jest bardziej oszczędne w stosunku do ogrzewania bezpośredniego.

Firma nasza wykonuje profesjonalne projekty elektrycznego ogrzewania tak bezpośredniego jak i akumulacyjnego. W przypadku realizacji tego projektu przez naszą ekipę wyspecjalizowanych elektromonterów – klient otrzymuje projekt gratis.

Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego nie jest trudne ale ponieważ nie mając doświadczenia można bardzo łatwo zniszczyć przewody grzejne, więc najlepiej jest zatrudnić do wykonania tej instalacji przeszkolonego instalatora.